Vlasy jsou korunou krásy a vybíráte velmi pečlivě šampony, kondicionéry a další přípravky, které by jim dodaly vše, co potřebují, krásně se leskly, byly husté a přesně takové, jako v časopisech? Věděli jste, že to však nekončí u kosmetiky a produktů? Důležité je i to, čím si svou hřívu češete. Vlasy přednostní jiný typ kartáče a platí, že čím pevnější a hustší, tím by měly být štětiny kartáče od sebe víc vzdálené a méně pružné. Jak dále vybírat hřeben nebo kartáč?
Hřeben – propracování kondicionéru, mokré nebo husté vlasy
Když sáhnete po klasickém hřebenu s širokými zuby, obvykle s nimi nenaděláte moc parády, nenaženete objem, ale je důležitou součástí vaší výbavy. Hodí se pro pročesání mokrých vlasů před sušením. Je dobrým pomocníkem také ve chvíli, kdy si aplikujete masku na vlasy nebo kondicionér a chcete jej dostat do celé délky. Také hustá kštice se moc nesnese s kartáčem, proto je pro ně lepší vsadit na hřeben – čím větší zuby a širší rozestupy, tím lepší. Nebudou se vám tolik cuchat a zabráníte také vytrhávání.
Hřeben – jemné vlasy a vlasy bez objemu
Hřeben s hustými a jemnými zuby, takzvaný tupírák se využívá pro tupírování a hojně byl využíván v 60 letech, kdy móda bohatých a vysokých účesů byla na vrcholu. Dnes ji mohou využít lidé, kteří mají jemné vlasy bez objemu, vyvoříte si s ním efekt hustějších a objemnějších vlasů.
Tvary kartáčů
Každý jeden tvar kartáče je na něco jiného, pomáhá například při vyčesávání nebo rozčesávání vlasů. Existují základní druhy bez kterých byste se při domácí péči neměli obejít. Jaký tvar kartáče použít?
Kulatý kartáč
Hodí se pro přidávání objemu, zejména při foukání vlasů. Dodává jim objem a pomáhá při vyčesávání.
Plochý kartáč
Je v podstatě taková nutnost mezi kartáči a pokud je používáte, měl by být ve vaší výbavě. Je univerzální a můžete s ním vlasy uhladit, rozčesat a také dodat na objemu při foukání, chce to jen maličko cviku. Na to pomohou speciální videa, ve kterých najdete spoustu tipů a triků.
Detangle, tangle
Speciální kartáče, které jsou vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, pro speciálně jemné rozčesávání nebo také pro ty, kteří mají problém s vypadáváním vlasů.
Kartáče a typ vašich vlasů
Jemné a rovné vlasy
Máte vlasy velmi jemné a k objemu si dopomáháte přípravky, tupírákem a lakem na vlasy? Sáhněte po kartáči, který má husté a měkké štětiny. Na styling a foukání se doporučuje ten s kulatou hlavicí, obecně platí, že čím větší objem, tím lépe při foukání.
Husté a nepoddajné vlasy
Snadno se při česání zacuchají a poté nebudete vědět, jak vymotat kartáč z vlasů. Proto sáhněte po kartáči, který má štětiny silnější a ne tak hustě osázené. Pevnější a řidší štětiny vám nebudou vlasy tolik cuchat a trhat. Při stylingu opět zvolte kulatý nebo plochý kartáč, který pomůže vlasy tvarovat.
Kudrnaté a vlnité vlasy
U nich se doporučuje využívat spíše hřeben než samotný kartáč a vlasy češte ještě tehdy, když jsou mokré. Chcete-li mít krásné a přirozené kudrny, vyzkoušejte curly girl metodu, která radí, jak se speciálně starat o kudrnaté vlasy a zajistit jim pružnost.
Krátké vlasy
Krátkým vlasům sluší při péči hřeben i kartáč a velmi záleží na tom, jak vlasy chcete učesat. Rovný styling si žádá hřeben či kartáč s jemným a hustým vlasem, chcete-li vlasy do objemu, pak si zvolte speciální kartáče s otvory, ideálně nějak zakřivené, aby vlasům dodaly pružnost a objem.
Jak se starat o kartáče?
Aby plnily svou funkci, je důležité se o ně správně starat. Když na nich necháte dlouhou nánosy vlasů a prachu, pak se vám vlasy mohou mastit nebo se ucpávat póry na pokožce hlavy. Pravidelně čistěte kartáče od nánosů vlasů, prachu a stylingových přípravků. Čas od času jim věnujte péči, kdy je namočte do mýdlové vody a důkladně pročištěte mezi zuby či štětinami. Samozřejmě záleží, jaké štětiny váš kartáč má, podle toho přistupte k čištění.